Nurt białoruski: Białoruś – odNowa

Białoruś – odNowa

Program przy XIV Edycji Międzynarodowego Festiwalu ,,Boska Komedia’’ w Krakowie

3-5.12.2021

>>>WSTĘP NA WYDARZENIA Białoruś - odNowa JEST BEZPŁATNY I NIEBILETOWANY. DECYDUJE KOLEJNOŚĆ PRZYBYCIA <<<

Białoruś – odNowa to program, który towarzyszyć będzie XIV Edycji Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia. Jego organizatorami są Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Białoruś – odNowa to nie tylko tradycyjne spektakle, nowoczesne czytania performatywne, performanse i soundramy, to również krytyczna refleksja nad stanem współczesnego teatru i dramatu białoruskiego.

Teatr jest medium, które za pośrednictwem języka sztuki i artystycznej ekspresji potrafi dokonać krytycznego namysłu nad otaczającą nas rzeczywistością. Dotknięty represjami, znajdujący się pod ogromną presją teatr białoruski — nie tylko niezależny, lecz również państwowy — został pozbawiony możliwości działania i swobody wypowiedzi. Scena białoruska przechodzi obecnie przemianę strukturalną i mentalną, zespoły pozbawione własnego miejsca szukają innych sposobów istnienia, nowych środków wyrazu i rozwiązań technicznych. Występ zaproszonych zespołów polskich i białoruskich artystów pozwoli zaprezentować się scenie białoruskiej w nowym kontekście.

Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach programu Białoruś odNowa tłumaczone będą na język angielski, a w przypadku wydarzeń po białorusku również na język polski.

***

Wszystkie wydarzenia:

Organizator: Instytut Adama Mickiewicza

Organizator: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego:

 

logo IT

logotyp MDiK i IAM